خانه
دانشنامه
فندق

بانک اطلاعاتی فندق

معرفی

خواص فندق

فندق درختچه ای است به  ارتفاع 2 متر که در مناطق مساعد تا 6 متر هم میرسد . ودرخت بومی اروپا و آسیای صغیر است ودر ایران در استانهای  قزوین و قم تولید میشود.

فندق  دارای دونوع گل نر و ماده است که به صورت سنبله آویخته و در پاییز ظاهر می شود .

فندق گرد وبه قطر 1.5تا2.5 سانتی متر ودارای پوششی سبز رنگ بوده که پس خشک شدن به تدریج از آن جدا میشود.

ویژگی ها و خواص

 - از نظر طب قدیم ایران ، گرم و خشک است .

برگ ، شکوفه ، گل ، وپوست آن قابض است .

- دارای مواد معدنی زیادی مانند کلسیم ، پتاسیم ، فسفر ، منیزیم ، سدیم و آهن می باشد .و مواد نشاسته ای کمی دارد ازاین جهت برای بیماران قندی غذای بسیار خوبی است .

مغز فندق حدود 60% روغن دارد که به رنگ زرد روشن بوده ودارای طعم ملایم وبوی مطبوعی است .این روغن علاوه بر تغذیه در صنایع عطر سازی و نقاشی کاربرد دارد .

- مغز فندق دارای مقدار زیادی فسفر است وبرای افرادی که کارهای فکری انجام میدهند مفید است.

- تقویت کننده روده ها و معده است  .

- سموم را از بدن خارج می کند .

- فشار خون را بالا می برد .

- روغن فندق برای درد سینه و سرفه مفیدوبرای کبد سودمند است .

-  در 100گرم مغز فندق ، مواد معدنی زیر موجود است :

انرژی       625 کالری   /   فسفر     320میلی گرم   /   آهن      3.5 میلی گرم   /  سدیم    2 میلی گرم    /   پتاسیم     700  میلی گرم  /کلسیم    200 میلی گرم  / آب    5.8  گرم   / پروتئین    12.5 گرم  /  مواد نشاسته ای   15 گرم /  مواد چرب  60 گرم  / ویتامین ب 1     0.5 میلی گرم /  ویتامین ب 3    1 میلی گرم

مضرات :

- افراط در خوردن آن ایجاد نفخ و گاز شکم کرده و استفراغ تولید می کند . افراد سرد مزاج باید آن را با آب و عسل خورده و گرم مزاجان آن را با سکنجبین بخورند .

البته اگر فندق به مقدار کم خورده شود ، به هیچ وجه مضر نیست .

انواع

اقلام گوناگونی از فندق در بازار عرضه میشود ،

فندق با پوست اعم از ایرانی یا خارجی و مغزفندق ایرانی وخارجی و کاملا پوست کنده سفید که به شرح مختصر هریک می پردازیم :

فندق بصورت کاملا دهن بست می باشد وبرای استفاده لازم است شکسته یا مغز شود .

مرغوب ترین نوع فندق از نظرطعم و خاصیت فندق و مغز فندق ایرانی است که در قزوین و اشنویه قم تولید میشود . سایز فندق ایرانی از اندازه خارجی ریز تر است .

اقلام خارجی معمولا از ترکیه ، ازبکستان و گاهی امریکا وارد میشود . نوع ترکیه قالب درشت و تقریبا یکسان دارد و ازبکی کمی کشیده و بیضی شکل و نوع آمریکایی بسیار درشت وغیر متعارف است .

مغز فندق ایرانی قالبی ریز داشته ودارای پوشش قهوه ای رنگ نازک است . که هنگام شورکاری تا حدودی از آن جدا میشود ، وگاهی برای جداشدن پوسته دوبار در تاوه گردانده میشود . مغز فندق ایرانی ترد و خوش طعم است .

مغز فندق خارجی درشت تر و یکسان تر از ایرانی بوده و راحت تر از نوع ایرانی پوست میشود . غالب مغز های خارجی ترکیه ای و یا ازبکستانی است . و به خوشمزگی نوع ایرانی نیست .

مغر فندق خارجی ( ترک ) پوست کنده و سفید ، پوشش نازک قهوه ای رنگ مغز کاملا گرفته شده و سفید استخوانی رنگ است . ونوع خام ان نیز سفید است . انواع دیگر مغز فندق خام پوشش قهوه ای خودرا داشته وبرای کنده شدن نیازمند تفت یا شورکاری است .

فندق ومغز فندق شور شده :

فندق شکسته با پوست را بصورت براق ( نشاسته ای ) ویا جارویی شور می کنند .

در شورکاری تفاوتی بین ایرانی وخارجی نیست . بعد از شورکردن ترک فندق با پوست باز تر وبه راحتی با دست قابل مغز کردن است .

 

مغز فندق معمولا بصورت جارویی ونمک پاش تفت داده می شود . واگر دوبار تفت داده شود وبه اصطلاح دو اتیشه شود بهترپوست کنده وترد تر می شود . اگر هنگام شور کاری آب به آن اضافه شود .کمی سفت شده واز تردی ان کاسته می شود .

پرسش و پاسخ

فندق پس ازخشک شدن وجدا شدن پوست سبز کاملا دهن بست است و برای اماده سازی برروی ان چکش مانند ترک ایجاد کرده که هنگام شورکاری این ترک باز میشود .برای نگهداری بهتر وراحت تر به تدریج شکسته یا مغز میشود ، چراکه به صورت دهن بست ماندگاری بیشتری دارد .  

 

خواصی که برای فندق آمده برای نوع خام آن است وپس تفت یا شورکاری از میزان آن کاسته میشود . ونمک نیز موجب آسیبهایی میشود . هرچند معمولا نوع شور شده خوش طعم تر وترد تر است .

 

فندق با پوست را هرچقدر هم توجه شود درصد قابل توجهی پوک ویا خراب و کپک زده دارد ، اگر بخواهیم کاملا سالم باشد ، بهتر است از مغز فندق استفاده کنیم .

 

در صورتیکه در نگهداری صحیح فندق توجه نشود و در معرض هوای گرم و محیط باشد ، دچار اسیب دیدگی و کرم زدگی خواهد شد . و سوراخ میشود . که این سوراخ معمولا در سر مغز فندق می باشد . وطعم آن تغییر میکند که اصطلاحا تیزمی شود .

بهترین زمان مصرف اززمان تولید ( حدود مهر ماه ) تا پایان زمستان همان سال است . و بعد از فروردین لازم است در سردخانه نگهداری شود .         

گالری تصاویر