خانه
دانشنامه
زعفران

بانک اطلاعاتی زعفران

معرفی

خواص زعفران

معرفی :

- زعفران گیاهی است با ارتفاع 30 سانتی متر با برگهای دراز وسبز مانند تره ساقه زیر زمینی آن از دو پیاز سخت مدور وگوشتدار پوشیده از غشاهای نازک قهوه ای رنگ می باشند .گلهای زعفران  

منظم ، که به 3 گلبرگ و کاسبرگ منتهی می شود .گلبرگهای زعفران به رنگ بنفش ، سرخ یا ارغوانی است .ناحیه انتهایی خامه وکلاله آن است که به عنوان زعفران استفاده می شود .  

- زعفران خیلی مرغوب به قسمت کلاله (قسمت انتهایی خامه)  ، و  میله خامه  زعفران درجه دو و نا مرغوب را تشکیل می دهد .

بهترین نوع زعفران که محصول صادراتی ایران است  در  قائنات خراسان جنوبی کشت می شود ،هرچند در استانهای دیگری چون اصفهان فارس ، کرمان نیز به کشت این محصول ارزشمند می پردازند .البته در کشورهای اسپانیا وکشمیر وافغانستان نیز تهیه شده که مرغوبیت کشورمان را ندارد .

استاندارد کیفی زعفران که در فرانسه تعیین شده اعلام می دارد ، 50 عدد الیاف زعفران لازم است بیش از277/0 گرم وزن داشته و رطوبتش 13% باشد و هر میلی گرم 700 میلی لیتر آب را بطور محسوسی رنگی (زرد) نماید.

کیفیت واقعی آن در آزمایشگاه بررسی شده که خواص کروسین (عامل رنگی ) ،پیروکروسین ( عامل تلخی و طعم ) و سافرانال ( عامل عطر وبوی زعفران ) است . وسایر عوامل کیفیت بقایای گل زعفران وبرخی ترکیبات غیر ارگانیک خارجی است .  

زعفران دارای بوی قوی و طعم تلخ است .

ویژگی ها و خواص

- زعفران در طب قدیم ایران گرم و خشک است .

- مهمترین خاصیتش  درمان افسردگی است  .

- خوردن چای زعفران باعث هضم غذا می شود .                                         

- اثر مسکن درد را دارد.

- قاعده آور است و خونریزی بعد زایمان را ازبین می برد .

- باعث تحریک اعصاب می شود .

- قوای جنسی را تقویت می کند .

- خون ساز است و  گردش خون را تقویت می کند .

- برای تقویت مغز و حواس مفید است .  

- سرفه را رفع می کند .وبرای درمان برونشیت مفید ومخصوصا برای رفع سرما خوردگی و آنفولانزا کاربردی است .

- کبد را تصفیه و قوی می سازد .

- کلیه و مثانه را پاک می کند .

- آرامبخش و خواب آور است .

- ضد تشنج است .

- گاز معده را رفع میکند .

- ادرار آور است .

- اگر میخواهید همیشه شاد و خندان باشید زعفران بخورید .

 

مضرات :

- چون زعفران بر روی سیستم تولید مثل اثر دارد ، زنان حامله باید ازخوردن آن دوری کنند ؛ زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود .

- خوردن زیاد آن برای کلیه ها مضر است و اشتها را کم میکند . و ایجاد سردرد میکند و باعث اختلال حواس می شود .برای جلوگیری از این آسیبها آنرا با سکنجبین مصرف نمایید .

انواع

زعفران  باتوجه نوع جمع آوری محصول ودر صد خلوص رشته کلاله تقسیم بندی میشود ، که براین اساس سوپرنگین و نگین ، سرگل ،پوشال تاپ و پوشال ، دسته و کنج یا سفید طبقه بندی شده که به شرح مختصر آن می پردازیم :   

زعفران سوپر نگین و نگین :

3 رشته زعفران بهم متصل بوده و رشته های کلاله درهم کلاف شده وحجم بیشتری دارد و خالص ترین و مرغوب ترین  نوع زعفران است ، تفاوت نگین و سوپر نگین در کوتاهی وظرافت رشته کلاله است . که سوپر نگین ضخیم تر و بلندتر است .

زعفران سرگل :

این زعفران کاملا خالص بوده وهمان رشته بریده و بدون خامه است .قدرت رنگی این نوع زعفران بسیار بالا وشکستگی بین رشته ها دیده نمی شود .

زعفران پوشال تاپ و پوشال :

وقتی زعفران را از زیر گل جدا نمایند ، دارای 1 تا 3 میلی متر خامه خواهند بود . پوشال وپوشال تاپ از نظر خامه همراه مشابه است و نوع تاپ ضخیم تر و بلند تر از نوع معمولی است . قدرت رنگ دهی این زعفران از سرگل کمتر است .

زعفران دسته :

معمولا با خامه وپایه زیر زعفران جمع آوری ودسته می شوند ، دراین مورد 4 تا 5 میلی متر خامه دارد که به  دو صورت یک سویه یا دوسویه روی هم جمع آوری ودسته می شود . واز انواع ضعیف تر زعفران است .   

زعفران کنج یا سفید :

هنگامی که سرگل را از دسته جدا می کنیم ، قسمت ریشه یا سفید باقیمانده همان خامه زعفران، زعفران سفید نامیده می شود .

 

باتوجه به ارزش بالای زعفران و حساسیت و شناخت سخت مرغوبیت ، لازم است از شرکتهای معتبری که معمولا دربسته های کوچک گرمی یا مثقالی آماده کردند تهیه نماییم . 

- زعفران رالازم است  در بسته های در بسته و به دور از نور نگهداری نمود تا عطر و رنگ خود را که دراثر نور از دست میدهد را حفظ نماید.

پرسش و پاسخ

.

گالری تصاویر