خانه
دانشنامه
تخمه آفتابگردان

بانک اطلاعاتی تخمه آفتابگردان

معرفی

خواص تخمه آفتابگردان

آفتابگردان گیاهی است یکساله وتا حدود 3 متر رشد می کند . گلهای درشت وزیبا به قطر 35 سانتیمتر می رسد . در وسط گل بزرگ زرد رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود داشته که تخم های آفتاب گردان دور تا دور آنرا گرفته اند . 

ازآنجایی که گلهای بزرگ آفتابگردان باتوجه جابه جایی خورشید به سمت آن می چرخند به آفتابگردان معروف شده اند . 

تخمه آفتابگردان علاوه برخوراکی که ما استفاده می کنیم ، دانه غذایی پرندگان نیز هست . وتمام قسمتهای این گیاه خواص بسیار دارند . این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجوددارد ودر ایران بیشتر در استان آذرباییجان وشهرهای خوی و سنقر کشت میشود . 

گونه هایی از این گیاه تخمه های ریزی داشته وبرای روغن گیری کاربرد دارد . روغن آن اشباع نشده بوده وبرای پخت وپز بسیار مناسب است . روغن تخم آفتابگردان دارای 70% اسید لینولئیک ، مقداری فسفولیپید و ویتامین ای می باشد وبه همین دلیل چربی خون را پایین آورده و کلسترول را تنظیم می نماید . 

اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم ها و پایین آوردن فشار خون بکار می رود . اسانس برگهای آفتابگردان خاصیت میکروب کشی دارد .

ویژگی ها و خواص

- طبع تخمه آفتابگردان گرم و خشک است .  

- تخمه آفتابگردان بسیار مقوی است ودارای 24% مواد پروتئینی ، 47% روغن ، 20% مواد هیدروکربن ، 8% فسفر ، 9% پتاسیم و علاوه برآن حاوی ویتامین آ و ب می باشد .

- تخمه آفتابگردان خام منبع خوبی از پروتئین است و می تواند جایگزین گوشت در افراد گیاهخوار و خام گیاهخوار است 

- تخمه آفتابگردان با توجه به مقادیر بالای ویتامین ای که دارد ،در برابر اشعه ما ورای بنفش نور محافظت می کند و رادیکال های آزاد را ازبین برده واز چین وچروک پوست جلوگیری کرده .باعث جوان سازی پوست می شود .    

- روی موجوددر تخمه آفتابگردان باعث تقویت وافزایش رشد مو شده و همچنین ویتامین ای موجود در تخمه آفتابگردان باعث بهبود گردش خون در پوست سر شده ورشد مورا افزایش می دهد . 

- تخمه آفتابگردان حاوی ویتامین های د ، آ و املاح معدنی است . که به سلامت کبد کمک کرده وبا افزایش سم زدایی کبد به درمان کبد چرب کمک می کند .  

- برای درمان اسهال خونی از تخمه آفتابگردان بهره می برند . 

- تخمه آفتابگردان حاوی حاوی مقادیر بالای روی است باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده ودرمان سرما خوردگی موثراست . برای رفع سردرد همراه سرما خوردگی از جوشانده تخمه آفتابگردان استفاده میشود .  

 

- تخمه آفتابگردان غنی از ویتامین ای و فولات می باشد . واز حمله قلبی جلوگیری کرده وباعث تقویت قلب می شود . ونیز باعث کاهش کلسترول و فشار خون شده واز بیماریهای قلبی عروقی وسکته قلبی پیشگیری می کند . 

- تخمه آفتابگردان مقادیر بالایی فیبر داشته وحرکات روده را بهبود بخشیده وبه درمان یبوست وبیماریهای دستگاه گوارش کمک می کند . 

انواع

 این نوع تخمه در استانهای مختلف با هدفهای گوناگون تولید می شود ، ولی غالب تخمه آفتابگردان خوراکی و آجیلی در آذربا ییجان و شهر خوی تولید می شود . و همزمان از چین یا کانادا و آرژانتین هم وارد می شود . ولی تنوع و مرغوبیت اقلام ایرانی بیشتر است . و طعم گونه های ایرانی تخمه های خارجی و چینی قابل مقایسه نیست . 

انواع تخمه ها ی آفاتابگردان که بصورت عمده عرضه میشود شامل : 

شمشیری ، کله قوچی ، دورسفید سنقری ، ریز روغنی ، چینی دور سفید ، کانادایی ، سناتوری ، ریز قهوه ای و سفید ( بیشتر به عنوان دان طیور ) 

تخمه شمشیری : مشکی رنگ و کشیده و درشت است . واز انواع مرغوب تخمه آفتابگردان است . 

تخمه کله قوچی : مشکی وکوتاه تر ازشمشیری و چاق و پر مغز است . 

تخمه سنقری دورسفید : دورنگ و سفید و مشکی است . قسمت وسط طوسی رنگ وبا حاشیه سفید است . ودر نوع ایرانی سایز تخمه متفاوت است و یکسان وهم اندازه نیست . 

تخمه ریز روغنی : بسیار ریز وکمی درشت تر از گندم است . و مشکی مایل به طوسی است . و باتوجه میزان روغن دهی بالای آن برای روغن گیری استفاده می شود . 

چینی دور سفید : دورنگ و اندازه کوتاه و چاق دارد و کاملا یکدست است و سفید وسیاه بوده که دور آن سفید است . ونسبت به انواع ایرانی سایز مشابه ویکسان داشته و فاقد تخمه پوک است . البته طعم جذابی ندارد . 

کانادایی – آرژانتینی : مشابه چینی است ، البته سایز درشت تر ورنگ یکدست تری دارد و طوسی رنگ است . 

تخمه سناتوری : این نوع تخمه بی رنگ است . ورنگ استخوانی و سفید دارد . ودر واقع همان تخمه آفتابگردان است که در جوهر لیمو خیس خورده و پوست ورنگ سیاه رنگ آن سابیده شده است . 

تخمه ریز قهوه ای و سفید : از تخمه روغنی درشت تر و از دیگر انواع تخمه ربز تر است . و غالبا برای تغذیه پرندگان به عنوان دان طیور استفاده می شود . 

 

مغز تخمه آفتابگردان : مغز آفتابگردان چینی است ، سفید یا استخوانی رنگ است . و به همین صورت مغز شده وارد می شود . این مغز تخمه بیشتر کاربرد صنعتی داشته و در قنادی ها و شکلات سازی ها مصرف شده است . 

پرسش و پاسخ

مضرات : 

تخمه آفتابگردان عوارض جانبی خاصی ندارد ، فقط در بعضی افراد موجب آلرژی می شود . 

البته زیاده روی در مصرف تخمه آفتابگردان باعث افزایش وزن ، مسمومیت کلیه و فشار خون بالا می شود . 

تفاوت تخمه ایرانی و خارجی در چیست ؟

تخمه ایران از نظر شکل وتنوع متفاوت است . تخمه چینی غالبا دور سفید است و گونه های دیگری وارد نشده است . 

ولی آنچه در تخمه های چینی وخارجی وجوددارد ، یکدستی ویکسانی اندازه است بطوریکه براساس سایز واندازه معامله می شود . ونکته دیگر اینکه تخمه بی مغز وپوک در بین تخمه های خارجی نیست . ولی در تخمه های ایرانی هرچند درجه یک وممتاز باشد . برخی پوک و بدون مغز است . البته در تخمه های مرغوب سهم پوک کمتر ودر گونه های ضعیف سهم پوک بیشتر است  .

تخمه های ایرانی خوش طعم هستن و تخمه های خارجی و چینی طعم خاصی ندارد . 

بیشتر تخمه آفتابگردانهایی که توسط شرکتها ارایه و بسته بندی می شود ، مانند شرکت مزمز ، سنجاقک ، گلستان و...

 تخمه آفتابگردان چینی است . 

برای اینکه مشتریان با ذائقه های مختلف را جذب کنند ، انرا با طعم های نمکی ، لیمویی ، فلفلی ، گلپری و ... فرآوری کرده و در اختیار خریداران قرار می دهند . 

تخمه های فرآوری شده خوش طعم و خوشمزه است ، ولی خواصی که در بخش ویژگیها آمده برای تخمه آفتابگردان خام است .  

گالری تصاویر