خانه
دانشنامه
برگه زرد آلو

بانک اطلاعاتی برگه زرد آلو

معرفی

خواص برگه زرد آلو

درخت زرد آلو بومی نواحی چین می باشد . و هنوز بصورت وحشی در این مناطق می روید . این درخت در اوایل قرن اول میلادی به اروپا و سایر نقاط آسیا راه یافت ، ارتفاع این درخت تا 6 متر می رسد . گلهای زرد آلو درشت وبه رنگ سفید متمایل به قرمز است . میوه آن گوشتی وزرد رنگ با طعمی مطبوع و شیرین است . که اواسط تابستان رسیده می شود .

برگه زرد آلو وزرد آلو بیشتر در استان آذرباییجان شهرهای مراغه ، تبریز و آذرشهر و استان خراسان شهرهای نیشابور و کاشمر و شهر دماوند به فراوانی تولید وبه شهرهای دیگر ارسال می شود . هرچند که در دیگر شهرها بخصوص مناطق خنک و معتدل تولید می شود .  

هسته زرد آلو صاف ، قهوه ای وبیضی شکل است . مغز هسته زرد آلو طعم شیرین و گاهی تلخ می باشد .

ویژگی ها و خواص

- برگه زرد آلو حاوی مقادیر زیادی فیبر است . پکتین و سلولز ، هم به عنوان فیبر وهم به عنوان ملین عمل کرده وباعث درمان یبوست وتعادل متابلیسم ( سوخت وساز ) دربدن می شود .

- برگه زرد آلو به درمان کم خونی کمک می کند . زرد آلو سرشار از آهن است وعلاوه برآن با داشتن مس به جذب آهن در بدن کمک می کند . وبرگه زرد آلو می تواند به تولید هموگلوبین خون و رفع کمبود آهن خون کمک می کند .

- فیبر موجود در برگه زرد آلو باعث احساس سیری شده واشتها ی به خوردن را کاهش می دهد . و به کاهش وزن کمک می کند .  

- ویتامین آ ، ث ، ای موجود در زرد آلو می تواند از چشم ها در برابر نور ما ورای بنفش محافظت کرده و یاری گر بینایی مان می شود .

- برگه زرد آلو با داشتن پتاسیم فراوان به سلامت استخوان وبیماریهای استخوانی کمک می کند .

- برگه زرد آلو به خاطر فراوانی پتاسیم برای کاهش فشار خون بالا بسیار مفید است . پتاسیم موجود در برگه زردآلو 3 برابر پتاسیم موجوددر موز است .  

- برگه زرد آلو با ویتامین ث و کالری موجود در آن به درمان سرماخوردگی وتب کمک می کند .

- برگه زرد آلو به لخته شدن خون کمک می کند . و جلوگیری از خونریزی وموجب بازیابی جراحات می شود .برگه زرد آلوحاوی  ویتامین کا است . که عامل مهمی در انعقاد خون به شمار می رود .

 - برگه زردآلو و ویتامین ث وکالری موجود در آن به درمان سرماخوردگی وتب کمک می کند .

- برگه زرد آلو باعث تامین الکترولیت های ضروری می شود . الکترولیت ها می توانند از طریق کمک به حفظ انتقال یونها به تمام سلول های بدن کمک می کند وسطح مایعات بدن را متعادل می سازد .

 

 

مضرات :

اشخاص سالخورده و کودکان باید از زیاده روی در مصرف زردآلو خودداری نمایند . چراکه باعث نفخ وناراحتی معده می شود . .برای رفع آن لازم است مغز هسته زردآلو رانیز تناول نمایند .

- افرادی که ناراحتی کبدی دارند ، در مصرف آن مراعات نمایند .

- زردآلو و برگه آنرا هنگام ناشتا وبا معده خالی نخورید ، چراکه موجب دلپیچه می شود .وهرگز بعداز غذای سنگین نخورید .

- اگر بعداز خوردن زرد آلو دچار سنگینی و نفخ معده شدید ، فورا مقداری زیره دم کرده یا عرق زیره ویا عرق نعنا بخورید .

- همیشه باید زردآلو را قبل از غذا خوردن وهمراه با آن مغز هسته را نیز تناول نمود ، زیرا مغز هسته زردآلو ضد نفخ است و هضم آنرا آسان می سازد .

انواع

زرد آلو با توجه به شیوه های خشک شدن آن در شهرهای مختلف تولیدی تنوع برگه و قیسی را بوجود می آورد . و می توان به شاخص های آن اشاره ومختصر توضیحی دهیم .

برگه زردآلو آفتابی ، برگه زردآلو ( دودی ) معمولی ، قیسی آفتابی (با هسته ) ، قیسی فله ای درشت ، قیسی 3* 4 ، قیسی 3* 5 ، قیسی برگه شده و دو لپه ، مغز هسته

برگه زرد آلو آفتابی :

این نوع برگه کاملا طبیعی ودر معرض آفتاب خشک شده ، وکاملا خشک و شکننده است . ورنگ نارنجی تیره وبعضا قهوه ای رنگ دارد . این نوع برگه طعم نسبتا ترش یا لب ترش دارد . این برگه علی رغم آنکه ظاهر زیبایی ندارد از نظر خاصیت بهترین نوع برگه زرد آلو ست .

برگه زرد آلو ( دودی ) معمولی :

رنگ زرد مایل به نارنجی داشته ونرم است و از نظر ظاهری معمولا زیباست .در خشک کردن این نوع برگه از دود گوگرد استفاده می شود و به دودی معروف است ، واین دود دادن باعث حفظ نرمی ورنگ زرد وروشن برگه می شود . برخی اقلام آن درشتر وبرخی ریز ودارای خرده محصول است . وهرچه درشت تر و یکدست تر باشد ، مرغوب تراست.

قیسی آفتابی ( باهسته )

زردآلو را با همان هسته خشک کرده ودر معرض آفتاب قرار می دهند . رنگ قهوه ای داشته وطعم لذیذی دارد .هرچند که شاید از نظر ظاهری چندان زیبا نباشد .

قیسی درشت فله ای :

هسته زردآلو را جداکرده وآنرا به همان صورت زردآلو در معرض دود گوگرد خشک می کنند . نرم وزرد متمایل به نارنجی دارد . ولی از نظر سایز متفاوت است .قیسی طعم کاملا شیرین دارد . 

قیسی سکه ای 3*4 و 3*5 :

قیسی دودی آماده شده را کوبیده وبه صورت گرد و سکه ای در می آورند ، وپس از یکسان سازی در کارتن های 3 کیلویی کوچک بسته بندی می کنند . اگر درشت تر باشد درردیف 3*4 و اگر کمی ریزتر باشد . 3*5 در کارتن جای می گیرد .

قیسی برگه شده و دولپه :

ابتدا بصورت قیسی فرآوری وآماده میشود وبعد آنرا دو لپه کرده وبه صورت برگه ارائه می کنند ، طعم آن کاملا شیرین ونرم وگوشتی مشابه قیسی است .

 

از نظر طعم تقریبا  انواع قیسی مشابه است ، ولی نحوه ارائه وبسته بندی متفاوت است . نوع سکه ای بصورت چیده شده ومرتب در کارتن های 3 کیلویی بسته بندی می شود . ونوع فله کوبیده نشده وپس از آماده شدن در کارتن های 5 و 10 کیلویی بسته بندی می شود .

انواع قیسی وقتی در معرض هوا قرار می گیرد گاز آن رفع شده وبه مرور زمان خشک ورنگ آن روبه تیره شدن می رود وحالت چسبندگی وشیره ای قیسی کاهش می یابد .

مغز هسته زردآلو :

هسته زرد آلو را شکسته ومغز آنرا جمع آوری می کنند . مشابه مغز بادام با سایزی کوچک تراست .ودارای طعم شیرین وگاهی تلخ است . بهترین مکمل غذایی زردآلو ست .

مغز هسته رانیز مانند بادام شور و فرآوری می نمایند .

پرسش و پاسخ

تفاوت برگه وقیسی چیست ؟

برگه را برای خشک کردن بعداز جدا کردن هسته ، کاملا باز کرده وخشک می کنند. ومانند برگ می باشد . ولی در مورد قیسی صرفا هسته را جداکرده وبصورت میوه خشک می شود . وگوشتی تر از برگه است .

 

تفاوت برگه  آفتابی و دودی در چیست و چگونه تشخیص دهیم ؟

برگه آفتابی خشک وشکننده است ورنگ تیره دارد و از نظر ظاهری چندان زیبا نیست . و برگه دودی نرم وزرد رنگ ( مایل به نارنجی ) است . وظاهری زیبا و مشتری پسند دارد .

برای تشخیص عملی و قطعی برگه آفتابی از دودی ، کافیست یک برگه را در لیوان قرارداده ومقداری آب ولرم به آن اضافه کنیم . پس از گذشت چندساعتی برگه آفتابی نسبت به قبل درشت ترشده و بافت آن باز می شود ولی برگه دودی

تغییر اندازه محسوسی نداده و مانند قبل پیوستگی خودرا دارد .

- میوه های خشک وبرگه فواید زیادی برای سلامتی دارند ولی کالری شان از میوه تازه بیشتر است .

مثلا یک فنجان زردآلو تازه حدود 74 کالری انرژی و 14.3 گرم قند دارد ، در حالیکه همان اندازه برگه زرد آلو حاوی 313 کالری انرژیِ و 69.5 گرم قنداست . واین تفاوت عمدتا ناشی ازفرایند خشک کردن است .  

گالری تصاویر