خانه
دانشنامه
بادام زمینی

بانک اطلاعاتی بادام زمینی

معرفی

خواص بادام زمینی

بادام زمینی گیاه بومی برزیل است واز آنجا به دیگر نقاط دنیا راه یافته وآب و هوای گرم برای کشت این گیاه مناسب است .

بادام زمینی گیاهی است یکساله ، دارای ساقه راست با ارتفاع حدود 30 سانتی متر ، برگهای آن مرکب از دو زوج برگچه است . گلهای آن زرد رنگ به دو نوع متفاوت است . پس از گرده افشانی دم گل خم شده وبه سطح خاک می رسد . وسپس د رخاک فرورفته و میوه در داخل خاک تشکیل می شود .

میوه بادام زمینی به طول تقریبی 4 سانتی متر است ودارای پوسته ای شکننده به رنگ خاکستری مایل به زرد است . روی پوسته یک تا سه برجستگی مشاهده می شود که هریک محل دانه را نشان می دهد .

دانه بادام زمینی تقریبا لوبیا شکل وبه رنگ سفید مایل به زرد است و پوسته نازک قرمز قهوه ای آنرا پوشش داده است .

ویژگی ها و خواص

بادام زمینی دارای موادی مانند آراشین ، کوناراشین ، چربی ، پرو تئین و ویتامین های مختلف است .

در 100 گرم بادام زمینی بدون پوست مواد زیر موجود است :

آب        6گرم   /    پروتئین          26 گرم   /    چربی      48 گرم /

 مواد نشاسته ای     16 گرم  /   کلسیم       60 میلی گرم   /   فسفر      400  میلی گرم

آهن         2 میلی گرم   /  سدیم         5 میلی گرم   /   پتاسیم    670  میلی گرم

ویتامین ب 1      1 میلی گرم /  ویتامین ب 2     0.15 میلی گرم / ویتامین ب 3     16 میلی گرم

بادام زمینی بسته به محل کشت   از 40 تا 50 درصد روغن داشته که به روغن آراشید معروف است . واین روغن از اسیدهای چرب اشباع شده ای چون اسید استئاریک و اسید پالمیتیک ، واسیدهای چرب اشباع نشده اسید اولئیک و اسید لینولئیک تشکیل شده است .

بادام زمینی از نظر طب قدیم ایران ، متعادل است .

       - بسیار مقوی است و برای تقویت قوای دماغی مفید است .

- درد معده را برطرف کرده وبه هضم غذا کمک می کند و ملین نیز هست .

- نرم کننده سینه است و سرفه خشک را برطرف می کند .

- برای تقویت ریه وطحال مفید است .

 

مضرات :

باتوجه به اینکه بادام زمینی دارای روغن های اشباع شده است . کلسترول خون را بالا می برد وباعث تصلب شرایین می شود . بنابراین افرادی که دارای بیماریهای قلبی هستند یا کلسترول خون شان بالاست ، باید از خوردن آن خودداری نمایند.

انواع

بادام زمینی از نظر نوع پوشش و پوسته و محل تولید ( ایرانی – خارجی ) متنوع می باشد .

بادام زمینی قلاف دار ، بادام زمینی آستانه ( ایرانی ) ، بادام زمینی چینی ، بادام زمینی هندی ، بادام زمینی عراقی ، بادام زمینی پوست کنده ، خلال بادام زمینی که به اختصار توضیح می دهیم .

بادام زمینی قلاف دار :

بادام زمینی با روکش اصلی که پوست ضخیم قهوه ای روشن دارد عرضه می شود . در هر قلاف بطور میانگین 2 دانه بادام زمینی وجود دارد . اکثر بادام زمینی های قلاف دار  بازار چینی است . و بادام زمینی ایرانی اکثرا مغز می شود .

بادام زمینی قلاف داررا به همین صورت شور می کنند . و ترد خوشمزه می شود .

بادام زمینی آستانه ( ایرانی ) :

این نوع بادام زمینی غالبا مغز شده ( بدون قلاف ) وبه صورت شور وتفت داده عرضه می شود . لوبیا شکل با سایز متوسط ودارای پوست نازک پوست پیازی رنگ ومغزآن رنگ  استخوانی دارد . این نوع بادام زمینی در آستانه اشرفیه گیلان کشت و فرآوری می شود ، گرچه در سالهای اخیر در دشت مغان نیز به کشت بادام زمینی اقدام کرده اند . وباز در آستانه فرآوری شده است .

طعم این بادام زمینی لذیذ است وبهتراست ابتدا پوست نازک آنرا جدا و سپس خورده شود تا رگ تلخی از بین برود .

بادام زمینی ایرانی به خاطرمحدودیت تولید به سرعت به اتمام میرسد وبعد از چند ماه بادام زمینی خارجی ( اکثرا عراقی ) به استانه رفته و فرآوری می شود وبه اسم آستانه فروخته می شود .

مرغوب ترین وگرانبها ترین نوع بادام زمینی ، بادام زمینی آستانه است .

بادام زمینی چینی :

این نوع بادام زمینی درشت تر از ایرانی بوده و تقریبا یکدست است . و درشتر آن مطلوب تر است . اکثر بادام زمینی های موجود در بازار چینی است . وخام آن کمی تلخ مزه است ، که البته بخشی از این مزه بخاطر پوست نازک آنست . بادام زمینی چینی به صورت خام وارد ودر ایران با طعم های مختلف شور ، ترش ، تند ، نمک پاش و... فرآوری می شود .

هنگام تفت این محصول  ، اگر بیشتر در تاوه بماند و اصطلاحا دو آتشه شود . مغز آن قهوع ای روشن شده و ترد می گردد . البته خواص خودرا بیشتر از دست می دهد .

 

بادام زمینی عراقی :

این نوع بادام زمی نی مشابه ایرانی است ، واز چینی ریز تر است و گاهی جایگزین ایرانی در بازار می شود .

بادام زمینی هندی :

بادام زمینی هندی از نوع ایرانی ریز تر است و به دو شکل کپسولی ریز و قلقلی ( گرد ریز ) در بازار موجوداست ، طعم خوبی داشته وترد است .

بادام زمینی پوست کنده :

این نوع بادام زمینی که اکثرا چینی است ، کاملا پوست شده و سفید یا کرم روشن است . وبه همین صورت وارد می شود . واز محصول در صنایع غذایی و شکلات سازی و... استفاده می شود .

بادام زمینی پوست کرده را به رنگ زعفرانی تفت می دهند ودر آجیل مخلوط ارزان قیمت جایگزین بادام هندی می نمایند .

خلال بادام زمینی :

بخشی از بادام زمینی پوست کنده در کارخانه های تولید خلال ، برش خورده وخلال می شود. و در فروشگاهها ومراکز طبخ غذا آنرا جایگزین خلال بادام درختی می نمایند . گرچه طعم و خواص آن کاملا متفاوت است  .

اندازه خلال بادام زمینی کوتاه تر وریز تر از خلال بادام درختی است ورنگ آن کمی تیره تر( کرم تر )  است .

پرسش و پاسخ

طرز تهیه کره بادام زمینی :

     500گرم بادام زمینی پوست کنده را با مقداری آب مخلوط و بجوشانید تا کمی پخته شود . ( ولی له نشود ) سپس 400 گرم روغن نارگیل به آن اضافه و در مخلوط کن بزنید تا بصورت کره شود . وبعد کمی نمک به آن اضافه نمایید . البته می توان بجای روغن نارگیل به آن آب اضافه نمود .

گالری تصاویر