خانه
دانشنامه
آلو خشک

بانک اطلاعاتی آلو خشک

معرفی

خواص آلو خشک

آلو میوه باغی هسته دار است و کشیده و بیضی شکل است . وپوست ضخیمی آنرا پوشش داده ومعمولا برای خشک کردن آن پوست را جدا می کنند .آلو علاوه بر مصرف خوراکی در طبخ انواع غذای ایرانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت .  

دارای گونه های متنوعی است که با شیوه های مختلفی نیز خشک وفرآوری می گردد. 

در مناطق مختلف ایران کشت می شود و بیشتر در شهرهای مختلف خراسان قدیم چون نیشابور ، مشهد ، طرقبه ، بیرجند و... فراوانی بیشتری دارد . 

ویژگی ها و خواص

آلو خشک سرشار از عنصر کمیاب بور است که همراه کلسیم وویتامین د  موجوددرآن از استخوانها محافظت می نماید .ماده معدنی بور ، ترکیبی سالم است که نقش مهمی در جلوگیری از پوکی استخوان ایفا می کند . واز ضعیف شدن مفاصل استخوانها که مشکل استخوانی محسوب می شود جلوگیری می نماید.  

- آلو خشک به عنوان یک ملین طبیعی استفاده می شود ودر ترکیب بسیاری از غذاهای ترش و شیرین کاربرد دارد . 

- آلو خشک ، دریافت مواد مغزی را افزایش می دهد و خود حاوی مواد مغذی بسیاری از جمله ویتامین ث ، ویتامین آ ، پتاسیم ، آهن ، فیبر رژیمی و آنتی اکسیدان است که برای سلامتی و بهبود سیستم ایمنی بدن ضروری است . 

- منبعی از ویتامین های لازم برای تقویت بینایی را داراست ، 

از جمله ویتامین آ ، ویتامین ث ، ویتامین ای که موجب کاهش آب مروارید ، تباهی لکه زرد و آب سیاه و...می شود .ترکیب موثری از ویتامین ها ومواد معدنی و اسیدهای امینه می تواند در سلامت چشم تاثیر بگذارد . ویتامین های موجود در آلو خشک می تواند از آزاد شدن رادیکالهای آزاد در بدن جلوگیری کرده و خطر کوری را کاهش داده واز عفونت های چشمی متعدد جلوگیری می کند .

- برای دیابت مفید است .

آلو خشک سرشار از فیبر محلول است که از نوسان سطح قند خون جلوگیری می کند . وموجب کاهش سطح کلسترول و گلوکز خون می شود . بنابراین جذب قند در بدن کاهش یافته و سطح قند خون را متعادل می نماید . 

-  مصرف آلو خشک تاثیر مثبتی برباکتریهای موجود در دستگاه گوارش دارد . التهاب روده ای را کاهش داده وخطر سرطان روده را کم می کند . 

- خوردن آلو موثرترین راه برای درمان تصلب شرائین در بدن است . دریافت پکتین بالا در آلو خشک به تنظیم سطح کلسترول کمک می کند . واز تجمع پلاک که یکی از دلایل بیماری و سکته قلبی است جلوگیری می نماید . 

- آلو خشک از ریه ها در برابر آمفیزم محافظت می کند . 

آمفیزم نوعی بیماری مزمن انسداد ریه است که در ریه بوجود می آید . آلو خشک دارای آنتی اکسیدهای قوی است که برای کاهش التهاب درریه و کاهش استرس اکسیداتیو به کارمی رود . خوردن 2تا 4 عدد روزانه  آلو خشک به تقویت ریه برای عملکرد مناسب دستگاه تنفسی کمک می کند . 

- خطر کم خونی ناشی از کمبود آهن را کاهش می دهد . 

آلو خشک منبع خوبی از آهن است . که توانایی روده برای جذب آهن را افزایش می دهد و نیز ویتامین ث و بتاکاروتن بالای موجود در آب آلو ، به جذب آهن در بدن کمک می کند . 

- فیبر موجود در آلو خشک ، هیموروئید شدید را درمان می کند . 

هیموروئید ، می تواند باعث دردها و ناراحتی های شکمی و مقعدی شود . زمانی که آلو خشک هضم می شود ، فیبر بدن  افزایش می یابد وعملکرد روده بهبود بخشیده و یبوست را رفع می کند . 

- آلو خشک حاوی آنتی اکسیدان هایی است که با بیماریهای ناشی از رادیکالهای آزاد مبارزه می کند . رادیکالهای آزاد باعث آسیب سلولی در بدن شده و می تواند دلیل پیری و دیگر بیماریهای مزمن باشد . این رادیکالها به پروتئین های بدن و دی ان آ و غشای سلولی آسیب می زنند . 

- فیبر محلول موجود در آلو خشک از افزایش وزن جلوگیری کرده و تمایل به پرخوری را سرکوب می کند . 

آلو خشک ، مقدار مناسبی فیبر دارد که باعث احساس سیری پس از خوردن آن می شود . جذب غذا را بهبود بخشیده و سلامت متابلیسم را حفظ می کند . 

- علاوه برمواردی که اشاره شد ، آلو خشک صفرا بر ، زیاد کننده ادرار ، ضد بلغم ، تب بر ، دافع انگل و ضد استفراغ است . دردرمان  گلو درد ، اسکوربوت ،کم خونی ، تقویت کبد ، سرفه ، یبوست ، مسمومیت ، چسبندگی پلاکت های خون ، تقویت لثه ، احساس تشنگی ، خارش پوستی ، ورم لوزه ، تقویت معده ، خشکی معده ، سوءهاضمه ، ورم کلیه سنگ کلیه ، تصلب شرایین ، ضعف اعصاب ، سردرد و نقرس موثر است . 

انواع

آلو خشک با توجه به محل تولید و نحوه خشک کردن و فرآوری آلو متنوع می باشد ، که معرفی  بخشی از انواع آن بطور مختصر می پردازیم . 

آلو طرقبه ، آلو بیرجندی ، آلو نیشابوری ، آلو خوانساری ، آلو افغانی 

 

آلو طرقبه : 

این نوع آلو درشت ودر طرقبه ( نزدیک مشهد ) تولید و فرآوری می شود . و طعمی ملس دارد . شاید درشترین نوع آلو منطقه است . 

به دوصورت آفتابی و دودی خشک و آماده می شود . نوع آفتابی مرغوب تر و مطلوب تر است . البته در طرقبه بیشتر به صورت آفتابی فرآوری می شود . و در نیشلبور میوه مشابهی بصورت دودی آماده می شود و باتوجه رنگ نزدیک به سبز آن به طرقبه سبز معروف است . 

رنگ آلو آفتابی طرقبه قرمز مایل به قهوه ای و خشک است و نوع دودی آن به زرد یا نارنجی نزدیک است . و شیره دار و چسبنده است . 

ـ آلو بیرجندی : 

در منطقه بیرجند تولید شده و اندازه آن نسبتا ریز و آفتابی است . طعم آ ن به ترشی می زند . برای خوراک وطبخ مطلوب ترین آلو ست و هسته ریز دارد ، وپس از پخت،  درشت می شود . 

آلو نیشابوری : 

تنوع آلو نیشابوری زیاد است وانواع گونه های آلو در نیشابور کشت میشود و می توان به طرقبه سبز ، حاج حسنی ، شمس ، شوقانی ، قطره طلا و... اشاره نمود وطعم آن نیز متفاوت است و از ترش ، شیرین و ملس می باشد . 

انواع آلو نیشابوری بصورت دودی فرآوری شده اند . ورنگ زرد مایل به نارنجی ، شیره دار و چسبنده است . 

آلو خوانسار : 

این نوع آلو در منطقه خوانسار اصفهان تولید می گردد، با پوست خشک شده وقبل از خشک شدن کامل آنرا جمع آوری و کیسه می نمایند . وبرای ماندگاری بهتر نمک نسبتا زیادی به آن اضافه می شود . 

آلو افغانی : 

این آلو ریز ، ترش مزه است و هسته آن نسبت به اندازه آلو درشت است . وجزء اقلام ضعیف آلو ست . 

پرسش و پاسخ

- آلو بخارا چیست ؟

بعضی مردم  هنگامی که قصد خرید آلو برای تهیه غذا و خورش دارند ، تقاضای آلو بخارا می کنند . ولی آلو خورشتی همان بخارا ست . وگرنه هیچیک از این آلو خشکها از بخارا نمی آید . آلو بخارا نوع آماده سازی آلو خورشتی است که به صورت پوست کنده می باشد . در گذشته آلوهایی که از بخارا آورده میشد ، به این شکل فرآوری می شده است .  

 - تفاوت آلو آفتابی و دودی در چیست ؟ چگونه آنرا تشخیص دهیم ؟

آلو آفتابی کاملا طبیعی است و در آفتاب خشک می شود . به همین دلیل به آن آفتابی گفته می شود . 

این نوع آلو کاملا خشک بوده ورنگ تیره تری دارد . 

آلو دودی در اثر قرارگرفتن دود گوگرد خشک و فرآوری می شود . این نوع آلو رنگ روشن وزرد مایل به نارنجی دارد و به مرور زمان رنگ تیره تر پیدا می کند . و شیره دار و چسبنده است . 

بهترین را ه تشخیص دودی  وآفتابی علاوه بر شرایط ظاهری که به آن اشاره شد . 

قراردادن آلو در یک لیوان یا استکان آب ولرم است ، بعداز چند ساعت آلو آفتابی درشت شده و لایه ها وبافت آلو از هم جدا می شوند . وآلو دودی تقریبا به همان اندازه خشک خود باقی می ماند وبافت آن تغییری نمی کند . 

- خواصی که برای آلو خشک ذکر شده ، مربوط به آلو طبیعی و آفتابی است . و بهتر است از این آلو بهره بریم هرچند که برخی مدلها وانواع آفتابی زیبایی و طراوت آلو دودی را نداشته باشد . 

 

مضرات : 

- مصرف بی رویه موجب ناراحتی معده ، نفخ ، ایجاد اسید اوریک و ناراحتی طحال می شود . 

- افراد سرد مزاج در مصرف این میوه احتیاط نمایند . 

- افراد مبتلا به قند نیز نباید در مصرف آلو خشک زیاده روی نمایند . 

گالری تصاویر