دانشنامه

خواص پسته پسته

گیاهی که بصورت درخت نر و ماده بوده و نوع نر فاقد گلبرگ است. میوه پسته بصورت خوشه ای ست.

مشاهده مطلب
خواص آجیل آجیل

مخلوط وترکیب مغز ها و تخمه ها (چند خشکبار مختلف ) به نسبت متفاوت را آجیل می گویند .

مشاهده مطلب
خواص تخمه کدو تخمه کدو

کدو گیاهی است یک ساله وخزنده که برگهای پهن قلب مانند پوشیده از کرک ریز می باشد .

مشاهده مطلب
خواص نخودچی نخودچی

نخودچی از نخود خوراکی یا آبگوشتی تهیه میشود و یک نوع فرآوری نخود است . با توجه به اینکه هرزمان امکان تولید وجوددارد ، تازگی آن بستگی به زمان آماده سازی داشته وارتباط چندانی با تولید محصول نخود ندارد . هرچند معمولا با توجه به تقاضا بیشتر در نیمه دوم سال آماده می شود .

مشاهده مطلب
خواص بادام زمینی بادام زمینی

بادام زمینی گیاه بومی برزیل است واز آنجا به دیگر نقاط دنیا راه یافته وآب و هوای گرم برای کشت این گیاه مناسب است .

مشاهده مطلب
خواص توت خشک توت خشک

توت محصولی سفید یا زرد یا قهوه ای رنگ است . واز مجموعه دانه های ریزبهم چسبیده و طعم شیرینی دارد .

مشاهده مطلب
خواص کشمش(مویز) کشمش(مویز)

درخت انگور که درخت مو نیز نامیده میشود ،درختچه بالارونده است که از دیوارودرختان مجاور بالامی رود . ساقه آن گره دار ودارای برگهای متناوب است .

مشاهده مطلب
خواص بادام بادام

درخت بادام به بلندی 8 متر می رسد . درختی است زیبا که از زمانهای قدیم درنواحی مرکزی و غربی آسیا ، مخصوصا افغانستان ، ایران ، سوریه وفلسطین پرورش یافته است .

مشاهده مطلب
خواص خرما خرما

 میوه ای بسیار قدیمی است.ودر کتب آسمانی بارها به آن اشاره شده است .  

- در خاور میانه به خصوص کشور های عربی به عنوان یک غذای اصلی استفاده می شود .

مشاهده مطلب
خواص گردو گردو

گردودرختی زیبا وسایه افکن است که به عنوان درخت زینتی نیز بکار می رود .  دارای گل های ماده و نر است که روی یک پایه قرار دارد .سنبله گلهای نر به صورت آویخته وگلهای ماده به صورت قایم روی شاخه قرار دارند .

مشاهده مطلب
خواص کنجد کنجد

کنجد گیاهی یک ساله با ارتفاعی حدود یک متر که قسمت انتهایی ساقه آن پوشیده از کرک است وبرگهای آن بیضی ، باریک و نوک تیز است .

مشاهده مطلب
خواص فندق فندق

فندق درختچه ای است به  ارتفاع 2 متر که در مناطق مساعد تا 6 متر هم میرسد . ودرخت بومی اروپا و آسیای صغیر است ودر ایران در استانهای  قزوین و قم تولید میشود.

مشاهده مطلب
خواص زعفران زعفران

- زعفران گیاهی است با ارتفاع 30 سانتی متر با برگهای دراز وسبز مانند تره ساقه زیر زمینی آن از دو پیاز سخت مدور وگوشتدار پوشیده از غشاهای نازک قهوه ای رنگ می باشند

مشاهده مطلب
خواص برگه هلو برگه هلو

درخت هلو از زمانهای قدیم در چین وجود داشته واز آن جا به نقاط دیگر جهان راه یافته است . درخت هلو ، درختی است زیبا وپر شاخه به بلندی تقریبا 5 متر ، برگها بیضی شکل ودراز ودارای کناره های اره ای است .

مشاهده مطلب
خواص گیلاس خشک گیلاس خشک

گیلاس خشک به رنگ سیاه بوده و از آلبالو درشت تر است و طعمی شیرین دارد . این محصول در شهرهایی که تولید گیلاس دارند وجود داشته ولی بیشتر در خراسان و شهر مشهد و دماوند تولید وبه دیگر شهرها عرضه می شود .

مشاهده مطلب
خواص آلبالو خشکه آلبالو خشکه

آلبالو که به نام آلو با لو هم شناخته می شود ، میوه ای بهاری از سرده پرونوس است ، وبه رنگ قرمزتیره بوده ومزه ای ترش دارد . وهمان گیلاس ترش است .

مشاهده مطلب
خواص بادام هندی بادام هندی

بادام هندی ، درختی گرمسیری و همیشه سبز است . که دانه ها و سیب بادام هندی را تولید می کند . ارتفاع این درخت به 14 متر می رسد 

مشاهده مطلب
خواص تمبر هندی تمبر هندی

تمبرهندی به معنای میوه هندی می باشد. درختی است بلندکه منشا آن ازهندوآفریقای شمالی بوده است ، ولی امروزه یشترمناطق گرمسیردنیا پرورش می یابد

مشاهده مطلب
خواص گوجه گوجه

گوجه مشابه آلو ست با این تفاوت که گرد وکروی است و معمولا با پوست خشک می شود . البته دارای رنگ و طعم متفاوتی نیز هست .

مشاهده مطلب
خواص برگه زرد آلو برگه زرد آلو

درخت زرد آلو بومی نواحی چین می باشد . و هنوز بصورت وحشی در این مناطق می روید . این درخت در اوایل قرن اول میلادی به اروپا و سایر نقاط آسیا راه یافت ، ارتفاع این درخت تا 6 متر می رسد . گلهای زرد آلو درشت وبه رنگ سفید متمایل به قرمز است . میوه آن گوشتی وزرد رنگ با طعمی مطبوع و شیرین است . که اواسط تابستان رسیده می شود .

مشاهده مطلب
خواص عناب عناب

عناب درختی است که ارتفاع آن تا8مترمی رسد. نوعی ازاین درخت مستقیم وباریک است و نوعی دیگر دارای خمیدگیهایی می باشد.

مشاهده مطلب
خواص خاکشیر خاکشیر

خاکشیر گیاهی است علفی ، یکساله یا دوساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر می رسد . پایین گیاه کرک دار است . در حالی که بالای آن بدون کرک است . 

مشاهده مطلب
خواص آلو خشک آلو خشک

آلو میوه باغی هسته دار است و کشیده و بیضی شکل است . وپوست ضخیمی آنرا پوشش داده ومعمولا برای خشک کردن آن پوست را جدا می کنند .آلو علاوه بر مصرف خوراکی در طبخ انواع غذای ایرانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت .  

مشاهده مطلب
خواص تخمه آفتابگردان تخمه آفتابگردان

آفتابگردان گیاهی است یکساله وتا حدود 3 متر رشد می کند . گلهای درشت وزیبا به قطر 35 سانتیمتر می رسد . در وسط گل بزرگ زرد رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود داشته که تخم های آفتاب گردان دور تا دور آنرا گرفته اند . 

مشاهده مطلب
خواص تخمه جابانی تخمه جابانی

هندوانه گیاهی یک ساله ویک پایه ، ساقه آن خزنده و پیچک دار و برگهای پهنش با بریدگیهای عمیق است . گلهای کوچک و زرد رنگ است ، میوه آن گرد یا کشیده است . پوست سبز وداخل آن قرمز است . ودارای تخمه هایی است . که به آن تخمه هندوانه یا محبوبی میگویند و گونه هایی با تخمه درشت به نام جابانی می باشد . 

مشاهده مطلب
خواص ذرت ذرت

ذرت که به فارسی بلال نامیده می شودگیاهی است یک ساله ویک پایه دارای ساقه ای راست که ارتفاع آن تا4 مترمیرسدو

ذرت گیاه بومی امریکای مرکزی ومکزیک است وازآن جابه نقاط دیگردنیاراه یافته است.

مشاهده مطلب
خواص ذغال اخته ذغال اخته

ذغال اخته محصولی هسته دار و کشیده است وطعم ترشی مشابه آلبالو دارد .  

مشاهده مطلب
خواص سنجد سنجد

سنجد درختی است در مناطق معتدل می روید، شکل برگهای درخت زیتون شبیه برگ زیتون بوده با برگهای باریک وکرکی مانند میوه  این درخت که سنجد  نامیده می شود،به رنگ قرمزیا قهوه ای وبه شکل تخم مرغ ودارای یک هسته است.وطعم آن کمی شیرین است. و با توجه به درشتی و رنگ قرمز رنگش مرغوبیت آن درجه بندی می شود .

مشاهده مطلب
خواص زرشک زرشک

درختچه ای است دارای ساقه های خار دار که ارتفاع آن به 4 متر میرسد.چوب این درخت قهوه ای ،قرمز ویا زرد رنگ است .برگهای آن بیضی شکل با دندانه های اره ای وگلهای آن خوشه ای و زردرنگ است . شاخه های زرشک تیغ زیادی دارد میوه زرشک قرمز رنگ ، گوشتی و بیضوی شکل است و طعمی ترش دارد .

مشاهده مطلب
مشاهده بیشتر